אלפא דיור דף הבית
קצת עלינו
למה אנחנו
המלצות
דרושים
 
שיפוצים כללים
בניה פרטית
תוספות בניה
שיפוץ חיצוני
קבלן מומלץ
שרותי עזר
בנייה,שיפוצים,כתבות
שיתופי פעולה
ENGLISH
יצירת קשר

 

עיצוב פנים והום סטיילינג מקצועי

       054-6501541

ייעוץ מקצועי ללא התחייבות   050-5607554  

שיפוצים
שיפוץ פנטאהוס במרכז
שיפוץ פנטאהוס במרכז

 

קבלן רשום בפנקס הקבלנים משרד הבינוי והשיכון רשיון מס' 27827

תוספת בניה

תוספת בניה לבית בשרון
תוספת בניה לבית בשרון
תוספת ממ"ד
בניית ממדים במושב במרכז
בניית ממדים במושב במרכז

 

שלד וגמר  לוילות ובתים

שלד וגמר בית במרכז
שלד וגמר בית במרכז
שיפוץ חיצוני לוילות בתים מבנים
שיפוץ חיצוני לבית פרטי
שיפוץ חיצוני לבית פרטי
           אלפא דיור

 קבלני בניה, שיפוצים  תכנית שיתוף פעולה עם קבלני בניין, קבלני שיפוצים, קבלני שלד וגמר, אדריכלים,  מעצבים ומהנדסים, חברת וספקים - לעבודות שיפוצים, תוספת בניה, שלד וגמר, לפרטים

אלפא דיור דף הבית
בנייה,שיפוצים,כתבות

חומרי בניה

בנייה,שיפוצים,כתבות

חומרי בניה

חומרי בניה

צמנט פורטלנד ( מלט )

צמנט פוטלנד פותח בפורטלנד שבאנגליה באמצע המאה ה - 19 ועל כך שמו. בארץ קיימים מספר מפעלים לייצור צמנט ברמלה בנשר ובהר טוב.

חומרי הגלם ליצור צמנט הם אבן גיר הנכרית במחצבה ונגרסת לחצץ ואדמת חרסית הנכרית מאדמת נחלים ואגמים. התערובת של אבן גיר וחרסית ביחס של 1:4 נטחנת בתוספת מים והופכת לטין. את הטין מעבירים לכבשנים לשריפה בטמפרטורה של כ - C 1500 והחומר המתקבל נקרא קלינקר.

את הקלינקר טוחנים בתוספת גבס, אפר פחם (שמעניק את הצבע האפור) וחומרים נוספים לאבקה דקה מאוד הנקראת צמנט פורטלנד.

שיטת ייצור זו נקראת השיטה הרטובה , היקרה עקב צריכת אנרגיה רבה והוחלפה משנות השבעים ברוב המפעלים לשיטות ייצור חסכוניות יותר המתבססות על שימוש בפחם במקום דלק.

חוזק הצמנט תלוי בהרכב הכימי של חומרי הגלם, בטמפרטורת הקלייה, במשך זמן הקלייה, בקירור הקלינר ובדקות טחינתו. התקן הישראלי מגדיר את סוגי הצמנט ע"פ ייעודו ועל פי חוזקו. צ"פ ( צמנט פורטלנד) 200, 250, 300, ( חוזק ללחיצה בק"ג לסמ"ר לאחר 28 יום ). צמנט מסוג צ"פ 200 ו - 250 מכילים עד 10% אפר פחם ותוספות אחרות לעומת צ"פ 300 שאינו מכיל תוספות. יש לשמור על טריות הצמנט בשקים או מיכלים סגורים כיוון שחוזקו פוחת ככל שזמן האחסון מתארך.

בטון

שיטת הבנייה הנפוצה הארץ מתבססת על שלד נושא יצוק מבטון מזוין ( בטון וברזל ). בטון מזוין פותח בסוף המאה ה - 19.

הבטון הוא תערובת של צמנט, אגרגטים ומים. ניתן להוסיף מוספים לשיפור תכונות התערובת. תערובת זו יוצקים לתוך טפסות כשמוטות הזיון ( מוטות ברזל ) נמצאים בתוכם. לאחר מספר ימים כשהבטון מתקשה, מפרקים את הטפסות ומתקבל האלמנט של בטון מזוין ( עמוד, קורה, קיר בטון וכו' ).

תכונת הבטון לעמידות גבוהה בלחיצה, הגמישות לצקת ממנו צורות שונות והזמינות של חומרי הגלם בארץ הפכו את הבטון לחומר בנייה מוביל בארץ.

מרכיבי הבטון :

צמנט פורטלנד ,( מלט )

צמנט פורטלנד הוא חומר המליטה בבטון, הוא החומר שמדביק וקושר את מרכיבי הבטון והופך אותם לקשים ודמויי אבן.

אגרגטים

התקן הישראלי קובע את סוגי האגרגטים גודלם, חוזקם ויחס כמות שניתן להוסיף לתערובת . סוגי האגרגטים המקובלים הם : אגוזית, פולית, עדשית, שומשומית, חול, חול דק ( סוכרי).

האגרגטים מתקבלים מגריסה או טחינה או של התפוררות סלעים קשים. בארץ מקובל השימוש בארגט גרוס ( חצץ ) בחול טבעי דק הנכרה בדיונות ובחול הנוצר מגריסת האבן. האגרגטים חייבים להיות נקיים ושטופים לפני הכנסתם לתערובת .

בבטון הנדרש לעמוד בשחיקה גבוהה משתמשים ואגרגטים של אבן קשה כמו בזלת או צור. כדי לקבל בטון טוב , תערובת עבידה וצפופה שתיתן את החוזק הדרוש מומלץ להשתמש בשלשה סוגי אגרגטים : אגרגט דק - חול גרוס ושומשומית, אגרגט בינוני - עדשית, אגרגט גס - פולית.

שימוש באגרגטים גסים בלבד יוצרים חללים העלולים לגרום לציפוף הבטון לכן להגביל את הגודל המרבי בהתאם לצפיפות הזיון ולמידות האלמנט.

מים

המים להכנת בטון הם מי שתיה. אסור להשתמש במים מלוחים מחשש לפגיעה בברזל ולהקטנת חוזק הבטון. מאותן סיבות אסור להשתמש גם במים המכילים שמן או סוכר או חומצה. יחס כמות המים בתערובת ( מנת מים צמנט )הינו קריטי וקובע את עבידותו, צפיפותו וחוזקו של הבטון.

מוספים לבטון

קיימים מספר מוספים נפוצים לבטון המשפרים את ביצועיו למטרות שונות : מוסף מפחית מים : הגורם לדרגת סומך גבוהה יותר וגורם לעבידות גבוהה של הבטון.

מוסף מעכב התקשרות : מעכב את זמני התקשרות הבטון.

מוסף מחיש התקשרות : מחיש את התקשרות הבטון והתחזקותו בגיל צעיר.

מוסף כולא אויר : כולא את האויר בתוך הבטון ומשפר את עמידותו בפני קרה .

מוספים מינרליים : אבקות צבעוניות להקניית גוון רצוי.

תערובת הבטון בתנאי בקרה טובים ( מפעל ):

ב - 30 , ( ק"ג למ"ק בטון )

מים 180 ליטר

צמנט (צ"פ 250) 360

מוסף לפי הוראות היצרן

פולית 665

עדשית 222

חול מדורג 538

חול דיונות 359

תכונות הבטון

עבידות

זוהיא תכונה המגדירה את מידת נוחות החומר לעיבוד ( סומך הבטון ). תערובת שעבידותה לקויה עלולה ליצור בטון נקבובי, לא אחיד ועל כן חלש יותר. את דרגות הסומך מתאימים לאלמנט בהתחשב בעוביו, בצפיפות הזיון שבתוכו ובשיטת ההובלה היציקה והציפוף של הבטון .לאלמנטים צרים ומיוחדים נהוג לצקת בדרגת סומך גבוהה יותר מאלמנטים רחבים או פתוחים.

חוזק

התקנים הישראלים מגדירים את חוזק הבטון ללחיצה, משיכה, כפיפה וגזירה, צפיפות, התנגדות לחדירת מים ולשחיקה, התכווצות והתפשטות ועוד .

 חוזק הבטון בלחיצה הוא אחת התכונות החשובות של הבטון שעליו מתבסס תכן המבנה או האלמנט. לדוגמא : ב - 30 , 300 ק"ג לסמ"ר בלחיצה שהם 30 מגפ"ס . תהליך התקשות הבטון אורך זמן רב. אחרי 28 יום הוא מגיע לחוזק הנומינלי של 100% .

לאחר 360 יום מגיע הבטון לחוזקו המכסימלי 115% . בזמן יציקת בטון לוקחים דגימות ובודקים את חוזקם ללחיצה לאחר 7 ימים ולאחר 28 ימים.

משקל הבטון

משקלו המרחבי של בטון רגיל הוא 2200 - 2400 ק"ג למ"ק בהתאם לסוג האגרגטים ותכולת הצמנט. אם משקלו המרחבי נמוך במידה ניכרת הוא נקרא " בטון קל", ואם משקלו גבוה הוא נקרא "בטון כבד". לבניית כורים גרעיניים משתמשים בבטון כבד בכדי להגן על הסביבה מקרינה הנוצרת בתוך המבנים.  

דרישות ביצוע ליציקת בטון

על מנת למנוע סגרגציה ( היפרדות הבטון בזמן יציקה ) ולשמור על תערובת בטון הומוגנית שתיצור בטון חזק צריך להקפיד על מספר כללים בעת יציקה .

  1. בחירה נכונה של סומך התערובת ליציקת האלמנט .
  2. יצירת התערובת קרוב למקום ייעודו ויציקתו בזמן הקצר ביותר מרגע יצירתו ( לא יותר מ - 90 דקות ).
  3. אין לשפוך את הבטון ללא צינור או משפך מגובה מעל 2 מ' .
  4. אין לגרוף את הבטון למרחק העולה על 2 מ'.
  5. אין לשנות תוך כדי יציקה את כיוון זרימת הבטון בפתאומיות.
  6. אין לבצע ציפוף ( ויברטור ) ממושך יתר על המידה .

ציפוף בטון

ציפוף הבטון מסלק חללי אויר בבטון הנוצרים בזמן היציקה אשר מקטינים את חוזקו של הבטון , מסתירים ומכסים את הזיון ומעניקים לאלמנט כיסוי ומראה חלק ואחיד .ישנם מספר שיטות לציפוף בטון והמקובל ביותר הוא ה "מרטט מחט" - ויברטור .

אשפרה

בתום היציקה בזמן התקשות הבטון מתרחש בתוכו תהליך כימי של התקשרות הצמנט עם המים ופליטת כמויות גדולות של חום ( הידרציה ). הרטבת הבטון חיונית להשלמת תהליך ההידרציה , מגדילה את חוזק הבטון ומונעת הופעת סדקים בבטון. רצוי לשמור על הבטון רטוב במשך 7 ימים מיום היציקה. במקרים מסוימים מגנים על הבטון ביריעות פוליאתילן למניעת התאיידות המים.

פלדה ( זיון , ברזל בניין )

הפלדה משמשת בשלד הבניין בכמויות ניכרות. משתמשים בה לבניית מבני פלדה, מוטות זיון לבטון, טפסות בבניה מתועשת ועוד.. 

חומר הגלם ליצור פלדה הוא עפרות המכילות תרכובות ברזל, כלומר חומר מינרלי טבעי שנכרה במכרות ברזל בחו"ל.

הפלדה מיוצרת מברזל שסימנו הכימי FE ומפחמן שסימנו הכימי C . משקלה הסגולי 7.8 גר' לסמ"ק. השיטה ליצור הפלדה היא התכת תרכובות הברזל בטמפרטורות גבוהות , התאמת אחוז הפחמן הנכון והוספת מיני מתכות להקניית תכונות מיוחדות לפלדה.

הפלדה יוצאת מהתנורים בצורת מטילים גדולים שאותם מעבדים למוטות בתהליך ערגול. מחממים את החומר עד לליבונו ומעבירים אותו דרך גלילים בקוטר וצורה דרושים. לזיון בטון משתמשים לרוב בפלדה מעורגלת ( ברזל מצולע ).

כושר ההדבקות שלהם לבטון משופר עקב בליטת הצלעות בפני המוטות. כאשר הפלדה באה במגע עם חמצן שבאוויר או במים, נוצרת תחמוצת הגורמת להרס הדרגתי של הפלדה ( שיתוך - החלדה ). גם מגע עם סיד המצוי בחומרי מליטה שונים מאיץ את תהליך השיתוך ולכן נהוג ביציקות לדאוג לכיסוי מלא של הפלדה בשכבת בטון של כ - 5 ס"מ .

בטון מזוין

בטון שבתוכו מוטות פלדה הוא בטון מזוין. השילוב בין שני חומרים אלה הינו אידאלי ומעניק את החוזק והגמישות הדרושים לשלד המבנה.
בטון בלא מוטות זיון הוא חומר חזק מאוד המסוגל לעמוד בפני כוחות לחיצה גדולים מאוד, אך אם נמתך אותו נראה שלפנינו חומר חלש מאוד.
מוטות הפלדה חזקים מאוד בלחיצה וגם במתיחה, ולכן הוא מחזק את הבטון נגד כוחות המתיחה.
תכונה משותפת נוספת לשני החומרים הוא מקדם ההתפשטות התרמית הכמעט שווה. ( ההתארכות או ההתקצרות של שני החומרים בשל שינוי טמפרטורה , אחידה .
מוטות הפלדה ( מצולעת ) והבטון נדבקים היטב זה לזה ולכן הם נושאים ביחד העמסות חיצוניות.
 

סיד כבוי ( סיד אוורירי )

סיד הוא תוצר קלייה של אבן גיר המורכבת בעיקר מפחמת הסידן. בחימום של 1200 מעלות אבן הגיר מתפרקת ומתקבל סיד חי. את הסיד החי מכבים במים ומתקבל סיד כבוי. הסיד הכבוי מגיע לבניין בצורת בצק בתוך חביות או בצורת אבקה בשקים ( מימת הסידן ). הסיד מקנה לתערובת כושר הידבקות וכושר עבידות.

מלט ( טיט )

המלט הוא תערובת מבוקרת של חומרי מליטה המשמשת ברוב עבודות הבנייה, בניית בלוקים ולבנים, טיוח קירות, ריצוף וחיפוי קירות ועוד.. חומרי המליטה המרכיבים את המלט הם : צמנט, סיד, דבק אקרילי, אגרגטים דקים ( חול דיונות, חול מחצבה ) ומים. שילוב של החומרים מקנה למלט כושר הידבקות, כושר עבידות וחוזק. ניתן להוסיף לתערובת מוספים כימים המשפרים את כושר העבידות וכושר האיטום מפני חדירת מים.

יחס החומרים לבניית קירות ומחיצות בלוקים ולטיח : חול לסיד 1:3 +150 ק"ג צמנט למ"ק .

יחס החומרים לריצוף מרצפות טרצו : חול לסיד 1:3 + 250 ק"ג צמנט למ"ק.

יחס החומרים לחיפוי קירות באריחים : חול לסיד לצמנט 1:1/4:3 .

בשנים האחרונות חדרו לשוק דבקים אקריליים המחליפים את הסיד בתערובת המלט. התערובות החדשות מורכבות מצמנט, חול ודבק אקרילי ביחס שונה לפי היעוד. סוגי החומרים מסווגים לטיח חוץ, טיח פנים, ריצוף, הדבקה, איטום וכו'.. כמו גם למלט הרגיל נחוצה תקופת אשפרה ( לטובת המלט ) ותקופת ייבוש ( לטובת הדבק )

חמרן ( אלומיניום AL)

את האלומיניום מפיקים בטבע בעפרות המכילות אלומינה. בתהליך העיבוד מוסיפים כמויות קטנות של מתכות אחרות כמו מנגן, נחושת, סיליקון.

תהליך שיחול ( שיטת עיבוד החמרן )מרככים אותו בחום ומעבירים את החומר הרך דרך חריר בצורת הפרופיל המבוקש וכך ניתן ליצר מגוון צורות פרופילים לפי דרישות המתכנן. משקלה הסגולי של המתכת 2.7 גר' לסמ"ק .

המתכת קלה וחזקה ביחס למשקלה וצבעה לבן - אפור. החמרן ( אלומיניום ) מתכת פעילה מבחינה כימית. החמרן המשמש בבניין מעובד בתהליך אלגון ( אנודיז ) שבו טובלים את החמרן בחומצה ומעבירים דרכה זרם חשמלי.

החמרן מתחמצן ומתכסה בשכבה דקה ודחוסה של אלומינה ומגנה על החמרן בפני תהליך השיתוך - קורוזיה , איכול - ארוזיה ושחיקה. שכבה זו בעובי 15 מקרון מקנה לאלומיניום גימור נאה בגוונים שונים ומשמש בסיס לצביעה וקלייה בתנור. בבניין משתמשים בפרופילי אלומיניום ליצור חלונות , דלתות, מעקות, אביזרי דקור ועוד...

 

 

 050-5607554

alfadiur@gmail.com

עלות בניית בית פרטי I בניה על הגג I שיפוצים בבית I שיפוץ דירה I בניה קלה I קבלן שיפוצים רשום I קבלן בניין, קבלני בניין I תוספת בניה I שיפוץ חיצוני I איך מתחילים פרויקט שיפוצים,

 © כל הזכויות שמורות חברת אלפא דיור בע"מ קבלני בניין, קבלני שיפוצים 050-5607554

צור קשר
 
 
 
 
 
דף הביתהדפסה